Menu

Modne oficerki dla kobiet

Moda ma to do siebie, że lubi zataczać koło i powracać po latach. Czy to dobrze, czy źle – ocena należy już do nas samych, w każdym razie w tym sezonie modne znów będą oficerki damskie, czyli buty, których od kilku dni nie widywało się wiele w salonach obuwniczych.

 

Zalety oficerek

 

Wbrew pozorom są to buty niesamowicie praktyczne. Nadające się niemal na każdą okazję – w każdym razie jeśli kupimy ich zarazem porządnie wykonaną jak i elegancka wersję. Są na tyle stabilne, że można się w nim od biedy przebiec, bezpieczne prowadzić samochód, czy nawet wybrać się na dłuższy spacer – a przy tym są o wiele ładniejsze i bardziej kobiece od tak zwanego obuwia sportowego. Ciekawostką jest to, że idealnie nadają się do jazdy konnej – z tą właśnie myślą zostały niegdyś wynalezione.

 

Klasyczne oficerki

 

Choć dziś mamy już do czynienia z ich wieloma wariantami stylistyczno – kolorystycznymi, najbardziej typowe oficerki damskie są butami prostymi i wygodnymi. Nosi się je z myślą o komforcie. Oficerki to obuwie o wysokich cholewach, skórzane, ze sztywną i najczęściej pozbawioną bieżnika podeszwą – taka konstrukcja ma zapewnić prawidłowe oparcie stopy w strzemieniu. Oficerki są zwykle wysokie i mocno usztywniona w tylnej części. Mogą być wiązane (sznurowane) lub wciągane na nogę. Oczywiście z początku były obuwiem typowo męskim – z oficerkami damskimi mamy do czynienia począwszy od czasów emancypacji kobiet, a więc tak naprawdę od wieku XIX.

 

Wersje bardziej nowoczesne

 

Dzisiejsze oficerki są już na tyle zróżnicowane i zarazem odlegle od oryginału, że często myli się je na przykład z kozakami. Tymczasem mają nadal swe cechy charakterystyczne – w szczególności jest to brak obcasa, czyli idealnie płaska podeszwa. W tym sezonie będą modne między innymi oficerki damskie skórzane, z nubuku, materiałowe, w bardzo wielu kolorach i wzorach. Warto je mieć, bowiem współczesna moda pozwala już na łączenie ich z bardzo różnymi strojami – nie tylko jeansami, ale i spódniczkami mini, sukienkami, garsonkami czy spodniami na kant.