Menu

Siłownia plenerowa czy tradycyjna?

Ruch to zdrowie – to stara, ale doskonale znana wszystkim formuła. Jej realizację możemy podejmować na wiele różnych sposobów. Producenci sprzętu sportowego i akcesoriów, bardzo ułatwiają nam to zadanie. Niekiedy nie musimy nawet bezpośrednio stawać się ich właścicielami. Wystarczy, że skorzystamy z siłowni. Do naszego wyboru są zarówno siłownie tradycyjne, jak i tak zwane siłownie plenerowe. Którą opcję wybrać?

Czym jest siłownia plenerowa?

Siłownie pod chmurką coraz częściej „zdobią” parki czy skwery przed blokami. To miejsca, na których znajdują się stalowe urządzenia sprawnościowe, podobne do tych, jakie znajdziemy na tradycyjnej siłowni. Przyrządy do ćwiczeń wchodzące w skład takich siłowni plenerowych, umożliwiają pełen zakres ćwiczeń na brzuch, nogi i górne partie ciała. To niezwykle przydatny „wynalazek”, dzięki któremu trudniej już o wymówkę czy usprawiedliwienie dla swojego lenistwa. Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i młodzież, ale coraz częściej siłownie plenerowe odwiedzają również osoby starsze, które pragną w ten sposób podtrzymać jak najdłużej swoją sprawność ruchową.

Siłownia pod chmurką kontra tradycyjna

Ktoś może powiedzieć, że taka siłownia zewnętrzna to nie to samo co tradycyjna, bo nie ma tam trenera, który nami pokieruje. Ale jest to właściwie jedyny zarzut odnośnie tych kompleksów do ćwiczeń. Jakie są, zatem zalety takich siłowni? Po pierwsze – przeważnie nie ma tam takiego tłoku, jak na siłowniach tradycyjnych. To dla wielu osób bywa dość krępujące. W samotności łatwiej pokonać własne bariery czy wstyd. Po drugie – zajęcia odbywają się na zewnątrz, a nie w dusznych pomieszczeniach. To z kolei wpływa dodatnio na naszą kondycję i pozwala wykorzystać piękną pogodę. Po trzecie – za korzystanie ze sprzętu nie musimy płacić, co jest sporym ułatwieniem. Nie każdego, bowiem stać na drogi karnet do siłowni. I rzecz najważniejsza – ze sprzętów można korzystać bez względu na porę dnia. Możemy też ćwiczyć tak długo, jak nam się podoba. A co z brakiem trenera? Wystarczy zastanowić się nad tym, nad jakimi partiami ciała chcemy popracować przede wszystkim. Później należy tylko wybrać odpowiednie urządzenia i zaplanować sobie ilość powtórzeń na każdym z nich. I … do dzieła!

silownia3

Reasumując: siłownie plenerowe to o wiele lepsza alternatywa – a przede wszystkim dużo tańsza – dla ich tradycyjnych odpowiedników. Aby się o tym przekonać wystarczy choć raz z niej skorzystać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.